Czym i jak barwić drewno?

Dodano: 2017-08-30 Przez: admin


 
W jaki sposób najlepiej jest pomalować drewno? Czy takie zabezpieczenie drewna będzie wystarczającą ochroną, jaką jesteśmy w stanie zapewnić? Zobacz sam/a, jak to wygląda bliżej.
 
Drewno, jako naturalny surowiec mający bardzo szerokie zastosowanie. W zależności od jego przeznaczenia możemy zabarwić drewno praktycznie na dowolny kolor, w dowolniej jego intensywności. Najprostsze barwniki do drewna to oczywiście farby. Mają one zastosowanie i są stosowane w zależności od warunków, w jakich będzie pomalowane drewno wykorzystywane. Inne właściwości będą miały farby stosowane w wewnątrz pomieszczeń, jeszcze inne tam, gdzie drewno będzie narażone na działanie warunków atmosferycznych, a jeszcze inne farby będą specjalnego przeznaczenia do drewna, jak chociażby farby i lakiery wodoodporne do malowania jachtów czy łódek. Barwniki do drewna to naturalne bejce wodne, którymi nasączamy drewno, by nabierało pożądanego przez nas koloru.
 
Rodzaje barwników do drewna
Na rynku mamy przede wszystkim bejce w postaci roztworu wodnego lub proszku, jaki należy wpierw rozpuścić, w takich proporcjach z wodą, jak bardzo mamy uzyskać intensywny kolor. Kolejnymi barwnikami, takimi jak barwniki do drewna są pigmenty. Stosujemy je, by nadać drewnu charakterystyczną kolorystykę przy pomocy innych odczynników chemicznych, takich jak impregnaty, by za pomocą jednego zabiegu pokolorować drewno a zarazem je zabezpieczyć. Na rynku znajdziemy tusze do drewna, jakie mają zastosowanie w przypadkach, gdzie nasycenie intensywności barwy drewna w produktach jest sprawą pierwszoplanową.
 
Barwniki do drzew iglastych
Z innych rodzajów barwników mamy do dyspozycji substancje tak zwane pozytywne, w szczególności stosowane do drewna drzew iglastych, gdzie mają one na celu wyrównanie kolorystyki usłojenia występujące zazwyczaj w takich gatunkach drzew, jak przykładowo sosna. Możemy do barwienia drewna stosować środki postarzające. Szybko i skutecznie dadzą nam one efekt całkowitego lub miejscowego postarzenia drewna, co ma wpływ na estetykę wykonywanych przedmiotów mających mieć styl i charakter zabytkowy.
Jak widać, by zabarwić drewno mamy niesamowitą gamę metod, a jedynie od nas zależy, z jakiego wariantu skorzystamy.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy